Collaborators


Artists who have collaborated on Igneous projects:

Aafke de Jong (Dramaturg)
Alberto Vazquez (Waterwheel Ambassador)
Alex Clarke (Graphic Designer)
Alison Ross (Set Designer)
Amaranta Osorio (Poet, Performer, Playwright)
Amin Hammami (Online Crew, Performer)
Amin Hammami (Waterwheel Guest Author, Panelist, Curator, Performer)
Andrew Kettle (Sound Designer)
Anna Yen (Deviser, Performer)
Annie Abrahams (Poet, Performer)
Annie Abrahams (Waterwheel Guest Panelist, Curator)
Atefeh Khas (Waterwheel Curator)
Bobvan (Composer, Sound Designer)
Brian McCarty (Lighting Designer, Production Manager)
Bruce Ellison (Performer, Puppeteer)
Camilla Boemio (Waterwheel Curator)
Carolyn Hammer (Choreographer, Performer)
Catherine Lee (Waterwheel Curator)
Charles Wiles (Lighting Designer, Production Manager)
Charlotte Cutting (Editor)
Cherry Truluck (Online Crew, Performer)
Claudia Jacques (Waterwheel Curator)
David Holmes (Performer)
Dawn Albinger (Performer, Waterwheel Editor)
Dawn Albinger (Performer)
Di Busuttil (Choreographer, Performer)
Doug Leonard (Dramaturg, Performer, Poet)
Eddie Kay (Choreographer, Performer)
Eklavya Prasad (Waterwheel Curator)
Eric Leonardson (Waterwheel Curator)
Faramarz Keshawarz-Rahber (Video Documenter)
Felicette Chazerand (Choreographer, Performer)
Felicity Organ-Moore (Lighting Designer, Production Manager)
Fernanda Adame (Scientist, Aquatic Ecologist)
Frank Michael (Editor)
Frank Soehnle (Performer, Puppeteer, Puppet Maker)
Freddy Komp (Videographer, Technical Manager)
Gillian Kehoul (Waterwheel Editor)
Hannah Jenkin (Performer)
Hedva Eltanani (Online Crew, Performer)
Helen Varley Jamieson (Performer)
Iain Court (Lighting Designer, Production Manager)
Ian Clothier (Waterwheel Curator)
Ian Winter (Waterwheel Developer, Performer)
Ilka Blue Nelson (Waterwheel Curator)
Inkahoots (Graphic Designers, Progammers)
James Cunningham (Choreographer, Deviser, Performer, Workshop Facilitator, Sound Engineer)
Jason Grant (Waterwheel Curator)
Jeff Turpin (Musician, Set Designer, Waterwheel Performer)
Joanna Hoffmann (Waterwheel Curator)
Joelle Reyns (Production Manager)
Julie Robson (Waterwheel Editor)
Julien Pohlen (Performer)
Kamal Krishna (Performer)
Karenza Bowen (Videographer)
Karin Ersching (Lighting Designer, Production Manager)
Katarina DJ Urošević (Online Crew, Performer)
Katarina Djordjevic Urosevic (Waterwheel Curator)
Kate Holmes (Choreographer, Performer)
Kath Duncan (Performer, Writer)
Keith Armstrong (Mentor)
Kian Ralph (Performer)
Leah Barclay (Sound Artist)
Leah Barclay (Waterwheel Panelist, Curator, Performer)
Lee McIver (Composer, Performer)
Leilani Holmes (Performer)
Lila Moore (Waterwheel Guest Author)
Liz Bryce (Waterwheel Guest Author)
Maartje Belmer (Choreographer, Online Crew, Performer, Project Assistant)
Margaret Shiu (Waterwheel Curator)
Marion Conrow (Multimedia Artist)
Mark Bromley (Composer, Performer)
Matthew Davis (Composer, Interactivity)
Mazza Magoo (Sound Recorder)
Michele Guieu (Waterwheel Panelist)
Molly Hankwitz (Waterwheel Panelist & Editor)
Morgan Randall (Lighting Designer, Production Manager)
Nasim Khosravi (Poet, Performer)
Nathan Tight (Choreographer, Performer)
Nathen Street (Interactive System Designer)
Nina Czegledy (Waterwheel Curator)
Parvathy Baul (Poet, Singer)
Pascale Barret (Waterwheel Curator, Performer)
Peter Notley (Choreographer, Performer)
Peter Oldham (Video Documenter)
Quentin Buckle (Poet)
Rachael Parsons (Curator)
Rebecca Palmer (puppet maker)
Rebecca Youdell (Deviser, Performer)
Ricardo Dal Farra (Waterwheel Panelist, Curator, Performer)
Ricardo Dal Farra (Waterwheel Panelist, Curator)
Rikki Ray (Composer, Performer)
Rob Tannion (Choreographer, Deviser, Performer)
Rozina Suliman (Set Designer)
Russell Emerson (Technical Consultant)
Russell Milledge (DOP)
Russell Milledge (Waterwheel Guest Author)
Sarah Jane Pell (Waterwheel Editor)
Scotia Monkivitch (Choreographer, Performer)
Sharka Bosakova (Costume Designer)
Silvana Tuccio (Waterwheel Editor, Panelist, Curator)
Simon Adams (Choreographer, Performer)
Sivamani (Composer, Performer)
Sofia Woods (Choreographer, Deviser, Performer)
Sunita Jariwala (Assistant Director)
Suzon Fuks (Choreographer, Designer, Deviser, Director, Multimedia Artist, Performer, Photographer, Workshop Facilitator)
V. Selva Ganesh (Composer, Performer)
Victoria Vesna (Waterwheel Curator)
Vinildas Gurukkal (Kalaripayyatt Master, Performer)
Vinod Kumar K.V. (Videographer)
West D.L. Marrin (Waterwheel Panelist, Curator)
Will Davis (Sound Engineer, Network Technician)
Ya-Ling Peng (Poet, Performer)
Younghee Park (Poet, Performer)
Zane Trow (Composer)
Zsuzsi Soboslay (Waterwheel Guest Author, Panelist, Curator, Performer)